U emisiji ‘Dobro jutro, Hrvatska’ gostovali su najbolji parasportaš Hrvatske u 2024. Deni Černi, najbolji mladi parasportaš Borna Zohil te Mirjana Lučić, dobitnica nagrade za najuspješniji par ili ekipu godine.
Grubišnopoljac Deni nas zadnjih godina oduševljava u paraatletici, disciplini bacanje kugle. Koliko se dugo pripremao uoči Paraolimpijskih igara u Parizu?
‘Pripremam se za POI cijeli svoj život, ovo su mi bile druge. Na prvima u Tokiju sam osvojio broncu, u Parizu srebrnu. Nije to samo 2-3 godine rada, nego cijeli svoj sportski život radite za to’, rekao je Černi na HTV-u.
Koliko vam znači jučerašnja nagrada Paraolimpijskog odbora za najboljeg u prošloj godini?
‘Ovo je baš lijepo priznanje za zaokružiti sjajnu prošlu godinu, jako se lijepo osjećam’, dodao je Černi.
Deni se još jednom dotakao svojih početaka…
‘Počeo sam 2006. na poziv Darka Kralja, našeg proslavljenog paraolimpijca koji je osvojio zlato u Pekingu i srebro u Londonu te osnovao paraatletski klub u Grubišnom Polju. To se desilo spontano, došao sam jedan dan iz škole i mama mi je rekla da bi me Darko želio upoznati. Prvo smo to shvatili kao neko vježbanje, da idemo na nekakve piknike, a onda je to ispao profesionalni sport’, rekao je Černi, koji je u počecima trenirao koplje, disk i kuglu dok se nije u potpunosti posvetio kugli i to se pokazalo kao pun pogodak.
Više o Deniju Černiju čitajte OVDJE.