S prvom pravom kišom stigla je odluka o proglašenju elementarne nepogode zbog suše. Na zahtjev lokalnih vlasti donio ju je bjelovarsko-bilogorski župan Marko Marušić. No, ne i za sve županijske gradove i općine. Proglašenje za sada od njega nisu tražili iz Grada Bjelovara i Općine Severin.
– Zbog velike materijalne štete u poljoprivrednoj proizvodnji, osobito na ratarskim i povrtlarskim kulturama te trajnim nasadima i ribnjacima, župan Bjelovarsko-bilogorske županije Marko Marušić donio je u utorak 23. kolovoza Odluku o proglašenju prirodne nepogode zbog suše. Odluka je donesena za područja gradova Čazme, Daruvara, Garešnice i Grubišnog Polja te općina Berek, Dežanovac, Đulovac, Hercegovac, Ivanska, Kapela, Končanica, Nova Rača, Rovišće, Sirač, Štefanje, Velika Trnovitica, Veliki Grđevac i Zrinski Topolovac. Štete se na propisanim obrascima prijavljuju gradskim i općinskim povjerenstvima za procjenu šteta od prirodnih nepogoda, a rok za podnošenje prijava je osam dana od dana donošenja ove Odluke – priopćili su iz Županije.
Zašto na ovom popisu nema Bjelovara i Severina s pravom se pitaju poljoprivrednici i s tih područja. U njihovo ima odgovor čekamo od mjerodavnih koji vjerojatno znaju da samo poljoprivrednici s područja gdje je proglašena elementarna nepogoda od suše mogu poslati zahtjev za takozvanu paušalnu potporu, na osnovu izvanredne mjere vrijedne 200 milijuna kuna koju je najavilo Ministarstvo poljoprivrede, s tim da poljoprivrednik može dobiti do 15 tisuća eura potpore. I dok čekamo odgovor iz Bjelovarsko-bilogorske županije, ali i Grada Bjelovara, komentar na nezavidnu situaciju u kojoj su se našli poljoprivrednici s bjelovarskog i severinskog područja zatražili smo od iskusnog poljoprivrednika.
Što kažu poljoprivrednici?
-Ova godina nam je iznimno teška, osim što su nam troškovi proizvodnje silno narasli, počevši od sjetve koja je bila za 200 posto skuplja od prošlogodišnje, a onda je došla suša koja će se najviše manifestirati na kukuruzu. Oni koji su uspjeli svu agrotehniku primijeniti i sadili na težim tlima koja zadržavaju vlagu poput ilovastih tala, imat će 30 posto manji prinose kao i ja, a kod ostalih šteta će biti znatno veća – govori nam Mirko Katalenić, poljoprivrednik iz Gudovca, koji se već više desetljeća bavi proizvodnjom mlijeka. Gotovo svu hranu za 130 grla stoke, od kojih je 57 muznih krava proizvodi sam.
-Skupa će to biti hrana i nadam se dovoljna za potrebe moje farme, a cijena mlijeka jadna. Zadnja otkupna cijena je iznosila 3,30 kuna za litru s tim da su nam obećali dići još 15 lipa po litri. U odnosu na cijenu litre mlijeka u trgovini to je mizerno – tvrdi Katalenić.
Opstati u takvim uvjetima proizvodnje i još uz najavu poskupljenja struje i plina, gotovo je nemoguće, stoga bi mu bilo kakva pomoć kao i većini poljoprivrednika dobro došla. Što se tiče najavljene pomoći države, kaže da je to za sada samo najava, detalje ne zna, kao ni razloge zašto suša nije proglašena i na području grada Bjelovara kojem pripada. Boji se da će i ovoga puta biti puno priče, a malo konkretne realizacije za većinu poljoprivrednika, jer je, kaže, procedura za dobivanje potpora i dalje vrlo komplicirana i iziskuje puno izgubljenog vremena da bi se uopće prikupila potrebna dokumentacija.(a.k.)