BJELOVAR – Vrijeme u kojem živimo kojeg karakteriziraju brze promjene te nove tehnologije sve sredine u svijetu stavljaju pred velike izazove. Ulaganje u obrazovanje, smatraju mnogi, direktno je i najisplativije ulaganje u vlastitu budućnost.
Mnogi gradovi stoga nastoje dodatno unaprijediti sustav predškolskog obrazovanja. Najbolje to, prema podacima Državnog zavoda za statistiku, ide Čakovčanima. Naime, Grad Čakovec imao je najveći udio djece u vrtićima na 100 stanovnika, 5,78. Najveći broj djece na 100 stanovnika u pedagoškoj godini 2020./2021. imali su, osim Čakovca, gradovi Korčula, Solin i Split.
Najbolji standard, pak, odnosno najmanji broj mališana po odgojitelju imali su Novi Vinodolski, Cres, Vrlika, Čabar i Mali Lošinj. U Novom Vinodolskom, primjerice, jedan odgojitelj u prosjeku brine o samo 2,48 djeteta, u Cresu o 3,42. Kontinuiranim i sustavnim ulaganjem u odgojno-obrazovnu infrastrukturu, Grad Umag, primjerice, stvara novi i viši standard odgoja i obrazovanja te s ponosom zauzima visoko mjesto na ljestvici gradova koji svojoj djeci osiguravaju najviše standarde i najsuvremenije uvjete školovanja. Za svu djecu vrtić je besplatan, a riječ je o oko 650 mališana, dok listi čekanja nema. Svi vrtićki mališani prate se od samog rođenja. Naknada za novorođenče iznosi 1 500 kn po djetetu, neovisno o materijalnom statusu. No, ako se radi o djeci čiji su roditelji nezaposleni ili imaju ozbiljnih socijalnih problema, tada se dijete prati s 500 kuna do 1 000 kuna mjesečno do godine dana starosti, kada dijete stječe uvjete za besplatne jaslice.
Novi vrtić
U Bjelovaru, u ovoj, pedagoškoj godini 2021./2022. upis u dječji vrtić nije ostvarilo 160-ero djece. Među njima je oko 80 posto starosti do 3 tri godine, odnosno djeca jasličke dobi jer te grupe u vrtićima, sukladno pedagoškom standardu, imaju manji broj djece u odnosu na broj djece u predškolskim grupama.
– Gradu Bjelovaru dugoročni je cilj povećati kapacitete za smještaj djece u dječjim vrtićima. Na tome radimo već nekoliko godina, a da sve nije samo priča, dokaz je novoizgrađeni dječji vrtić u naselju Gudovac s kapacitetom za smještaj 50-ero djece. Također, poznato je i da već radimo na realizaciji još dva nova vrtića. U planu je izgradnja novog objekata u Ždralovima, što je trenutačno u fazi projektiranja te u Ulici Viktora Bubnja, za što je projekt već izrađen. Otvaranjem natječaja za izgradnju dječjih vrtića putem Nacionalnog plana oporavka i otpornosti, koji se očekuju početkom iduće godine, prijavit će se spremni projekti za izgradnju novih objekta za smještaj oko 110 djece – potvrdila je Kristina Turković Lovrić, glasnogovornica Grada Bjelovara.
Dodala je i kako su prijave za upis djece u dječje vrtiće ove godine prvi puta provedene isključivo on-line putem, i to za sve vrtiće na području grada, odnosno i za gradski vrtić i za privatne vrtiće. Time je, smatraju u Gradskoj upravi, proveden transparentan upis i dobiveno realno stanje potreba roditelja za smještaj djece u dječje vrtiće.
Dodatno sniženje
Trenutačna najviša cijena u svim vrtićima za roditelje je 500 kuna. Od 1. siječnja 2022., najavljuju iz Grada Bjelovara, planira se dodatno sniženje cijena za smještaj djece u bjelovarskim vrtićima, točnije s 500 na 400 kuna na mjesec za roditelje. Razliku u cijeni i dalje će svim vrtićima sufinancirati Grad Bjelobvar te će se dodatno povećati sufinanciranje privatnih dječjih vrtića za 50 kuna na mjesec po djetetu. Grad planira iz Proračuna u 2021. godini za gradski vrtić, odnosno Dječji vrtić Bjelovar, izdvojiti iznos od 9,9 milijuna kuna, a za privatne vrtiće 8,3 milijuna kuna. (Alica Pintarić)
Tek dvije raspoložive “tete”
Još prije desetak godina odgojitelja je na tržištu rada bilo previše. Danas odgojitelja nedostaje, što potvrđuju i podaci bilo kojeg područnog ureda Zavoda za zapošljavanje u Hrvatskoj. U bjelovarskom, prema riječima Sandre Plentaj Lončar, rukovoditeljice Odjela analitike, statistike i informatike, trenutno su u evidenciji dvije osobe raspoložive za rad u zanimanju odgojitelj. Zbog nedostatka odgojitelja na tržištu rada, u vrtićima se zapošljava sve više učitelja razredne nastave. U nekim vrtićima zaposlene su stoga osobe visoke stručne spreme srodnih zanimanja, primjerice učiteljica, koja u smislu Zakona o predškolskom odgoju nije stručna osoba. U takvom slučaju natječaj za odgojitelja mora se ponavljati svakih pet mjeseci u cilju da se zaposli odgojitelj.
Stručnost od iznimne važnosti
Da je za upis djece u dječji vrtić ove godine vladao velik interes svjedoči i ravnateljica Dječjeg vrtića Ciciban Senka Ivanušec.
– Da, tražilo se mjesto više kao i niz godina ranije. No, državni se pedagoški standard mora poštovati pa svi koji su se prijavili, nažalost, nisu mogli biti upisani. U jasličkim skupinama, primjerice, dvije odgojiteljice brinu od 12-ero djece. U skupinama u kojima su djeca od tri do šest godina može biti 18-ero djece i o njima također brinu dvije odgojiteljice – pojasnila je ravnateljica Ivanušec. Dodala je i kako u Dječjem vrtiću Ciciban rade 24 odgojiteljice, a kao i svi u Hrvatskoj i oni muku muče sa stručnim kadrom. Činjenica je, naime, da odgojiteljica nema na burzi rada i vrlo je teško pronaći diplomiranu odgojiteljicu u slučajevima kada se dogodi bolovanje ili slično.
– Odgojitelj je nositelj odgojno obrazovnog procesa i stoga je stručnost vrlo važna. Smatram stoga da ćemo se u budućnosti morati bolje pozabaviti tim problemom – zaključuje ravnateljica Ivanušec.