Nakon Varaždina i Pule, Rijeka je prvi veliki grad u Hrvatskoj koji je uveo besplatne higijenske uloške za djevojčice.
Naime, u riječkim osnovnim školama kojima je osnivač Grad Rijeka od idućeg polugodišta učenicama će na raspolaganju biti besplatni higijenski ulošci, najavila je u srijedu zamjenica gradonačelnika Rijeke Sandra Krpan. Za to je gradska uprava u sljedećoj godini namijenila 200 tisuća kuna iz gradskog proračuna – prenosi Index.hr
Inače, prije mjesec dana na aktualnom satu Gradskog vijeća vijećnica Antoneta Đokić predložila je da Bjelovar bude prvi grad u našoj regiji koji će to uvesti i obrazložila zašto.
-Radi se o temi ‘menstrualno siromaštvo’. Ima roditelja koji ne mogu priuštiti djevojčicama menstrualne potrepštine, pa neke od njih tih dana ni ne idu u školu. Stoga, zašto ne bi Grad osigurao u ženskim wc-ima menstrualne potrepštine. U Varaždinu i nekim školama u Istri se već to uvodi. Zašto mi ne bi bili prvi u regiji i potaknuli druge na to – rekla je Đokić i nastavila.
-Udruga za ljudska prava i građansku participaciju PaRiter iz Rijeke provela je online istraživanje o temi menstrualnog siromaštva krajem 2020. godine, što je ujedno i prvo istraživanje ovakvog tipa u Hrvatskoj te ujedno i jedno od rijetkih istraživanja o menstrualnom siromaštvu u Europi. Cilj istraživanja bio je prikupiti informacije o korištenju, potrošnji i dostupnosti menstrualnih potrepština,uvjetima održavanja menstrualne higijene i sramu koji se vezuje uz menstruaciju. O relevantnosti teme govori podatak kako je upitnik ispunilo čak 6084 osobe koje su imale menstruaciju u posljednjih godinu dana. Istraživanje je osmišljeno u suradnji s dipl. psihologinjom Majom Močibob – navela je podatke iz istraživanja Đokić i nastavila.
-Trećina žena prisiljena je štedjeti na ulošcima, jer su im preskupi. Dio njih zbog previsokih cijena kupuje manje kvalitetne menstrualne potrepštine, dok više od 10 posto građanki Hrvatske ne može kupiti dovoljno uložaka da bi ih redovito mijenjale. Podjednak postotak njih ne može si priuštiti uloške uopće. Konkretnije, više od trećine ispitanica (36.4 posto) navelo je da im se događa da moraju kupiti manje kvalitetne menstrualne potrepštine zbog njihove cijene, pri čemu 8.3 posto navodi da je to često, a 28.1 posto ponekad. Više od 10 posto ispitanica je navelo da im se događa da nemaju dovoljno menstrualnih potrepština da ih mogu promijeniti kad god žele (11.9 posto), kao i da si nemogu priuštiti menstrualne potrepštine (11.9 posto) – navela je podatke iz istog istraživanja Antoneta Đokić.