Članovi Nadzornog odbora Komunalca po prvi puta birat će se putem javnog natječaja, što znači da će politika sada ipak malo teže nagrađivati svoje zaslužnike. Usto, putem javnog natječaja povećat će se i šanse da rad komunalnog poduzeća kontroliraju stručnjaci, i to čak i politički neovisni stručnjaci što nikako ne može biti loše.
Podsjetimo, sve do sada članovi Nadzornog odbora Komunalca i Vodnih usluga postavljali su se po stranačkom ključu, pri čemu je jedina razlika bila u tomu hoće li vladajući prepustiti oporbi barem jedno mjesto ili ne.
Prekršili zakon zbog koalicijske partnerice
Upravo je političko imenovanje Lidije Novosel u NO Komunalca bio prvi pravi skandal bjelovarskog gradonačelnika Darija Hrebaka, koji je tu odluku donio kao član Skupštine zajedno sa svojim zamjenikom Igorom Brajdićem i Antom Topalovićem, tadašnjim predsjednikom Gradskog vijeća. Problem je bio u tomu što Novosel nije smjela biti članica NO-a prema Zakonu o sprječavanju sukoba interesa.
Nakon što smo otkrili tu aferu, Novosel je prestala biti članica NO-a, no to je mjesto i dalje ostalo rezervirano za njezinu stranku ABB pa ju je naslijedila Zdenka Henc, čije su kompetencije za nadziranje poslovanja komunalnog poduzeća podjednake onima Lidije Novosel.
Bitan detalj o uvođenju javnih natječaja za članove NO-a bio je i govor Ele Naranđe koja je nabasala na jednu staru Hrebakovu kolumnu u kojoj je, tada iz redova oporbe, zagovarao stručnost, a ne političke iskaznice. U prilog struci, a ne politici govorilo je i porazno izvješće Ureda za državnu reviziju.
Preporuke revizora
– Članovi Nadzornog odbora trebaju imati potrebnu stručnost za rad u nadzornom odboru. To znači da bi trebali biti stručnjaci za uže područje mjerodavno za obavljanje nadzora u Društvu, odnosno da ukupnost njegovih članova osigurava zastupljenost svih bitnih kompetencija (stručna sprema i radni staž, znanje i razumijevanje poslova i značajnih rizika iz djelatnosti Društva, vještine, etičke vrijednosti) u cilju postizanja efikasnog i profesionalnog obavljanja poslova i pružanja stručne pomoći upravi mišljenjem i savjetom u najboljem interesu Društva. Potrebno je pratiti provedbu preporuke – stajalo je među ostalim u izvješću objavljenom još u veljači 2019. godine.
No, unatoč svoj logici i pritiscima javnosti, gradonačelnik Hrebak mogao je i dalje nastaviti praksu uhljebljivanja stranačkih zaslužnika putem članstva u nadzornim odborima i to bi bilo potpuno zakonito. Odluka o javnim natječajima za te pozicije stoga je ipak odabir težeg, ali za Bjelovarčane ispravnijeg puta i treba je pozdraviti.
Dakako, sâma objava javnog natječaja ne znači ujedno i da će politika tek tako odustati od dosadašnje prakse, no na ovim putem u čitav taj proces uvodi se transparentnost, kao i mogućnost da se na natječaj javi struka.
Za kraj, napomenimo da će budući članovi nadzornih odbora tvrtki u vlasništvu Grada Bjelovara poput Komunalca i Vodnih usluga morati imati sveučilišnu diplomu, pet godina radnog iskustva na odgovarajućim poslovima u struci, ne baviti se konkurentskim poslovima, ispunjavati posebne uvjete iz javnog natječaja i ne biti u sukobu interesa. Usto, članove NO-a predlagat će gradonačelnik, a njegov izbor morat će potvrditi i Gradsko vijeće.