Grad Bjelovar jedan je od brojnih hrvatskih gradova koji koristi mogućnost da ugostiteljima naplaćuje dodatnih tri posto poreza na prodaju pića u ugostiteljskim objektima. Porez na potrošnju naplaćuje se na alkoholna pića, vino, pivo, ali i bezalkoholna pića, a u Bjelovaru je ta stopa određena na zakonski najviše dopuštenih tri posto, dok je, primjerice, u Zagrebu za stopa određena na dva posto.
Ubojica poreza
Postoje i gradovi koji svoje ugostitelje ne opterećuju spomenutim porezom, poput Svete Nedjelje i Đakova koji su ga ukinuli početkom ove godine. U Gradu Bjelovaru, bez obzira na deklamiranu Tax free politiku i gradonačelnika koji se voli predstavljati kao Tax Killer, ubojica poreza, ne razmišljaju niti o smanjenju, a kamoli ukidanju ovog nameta, barem ako je suditi iz rasprave Ele Naranđe, nezavisne vijećnice i Željkice Vizi, voditeljice Odsjeka za naplatu i pravne poslove Grada Bjelovara.
Naranđa je, naime, ukazala na problem bjelovarskih ugostitelja koji sve poreze mogu platiti elektronskim putem, bez potrebe za gubljenjem dragocjenog vremena i „obijajanja šaltera”. Sve poreze, osim Poreza na potrošnju koji je lokalni namet i kao takav nije uvršten u usluge e-Porezne uprave.
U 21. stoljeću pješke
Drugim riječima, umjesto da u 21. stoljeću ugostitelj preko interneta pošalje obrazac za obračun poreza na potrošnju, on ili njegov knjigovođa moraju prošetati do gradske uprave i fizički predati papire. Potom vrijedni zaposlenici gradske uprave obračunaju iznos porez i pošalju uplatnicu.
– Pohvaljujemo vaš prijedlog, znate da radimo digitalizaciju gradske uprave i Porez na potrošnju bit će u okviru digitalizacije – šturo je odgovorila Vizi, bez navođenja datuma kada bi projekt digitalizacije gradskih procesa trebao ugledati svjetlo dana.
No comments!
There are no comments yet, but you can be first to comment this article.