Prema dugoročnim prognozama meteorologa, očekuje nas „pakleno“ ljeto u kojem će temeperature dosezati i 38 stupnjeva Celzijevih, što je istodobno uz paljenje crvenog vremenskog alarma, upozorenje i kako idućih mjeseci valja pripaziti na vlastito zdravlje, posebice kada je riječ o zaraznim bolestima.
Već je znano kako je „kraljica“ ljetnih oboljenja salmonela, potom slijede crijevni virusi kojih je oko 90 vrsta, a neki od njih u pojednim slučajevima mogu rezultirati i težim oboljenjima poput seroznog meningitisa. Kako bi još više naglasili prisutnost ljetnih bolesti i na našem području, razgovarali smo s umirovljenim epidemiologom dr. Vladimirom Halaukom, dugogodišnjim ravnateljem županijskog Zavoda za javno zdravstvo, koji podsjeća na nekoliko epidemija iz ranijih godina.
Začuđeni svatovi
-Slučaj s najviše oboljelih od salmonele zabilježen je 1985. godine u Ivanskoj gdje se na svadbi 40 uzvanika zarazilo pilećim mesom. Srećom, svi su izliječeni bez dodatnih posljedica. Potom je početkom 90-ih na Vidikovcu u dvije obitelji oboljelo pet ukućana, a salmonela je pronađena u jajima i kolačima, dok su se i kasnijih godina pojavljivali sporadični slučajevi oboljenja. To znači kako bez obzira na čuvanje hrane u hladnjacima opreza nikada ne manjka, pri čemu posebice valja obratiti pozornost na pripremanje pojedinih namirnica jer bakterija salmonele može „preživjeti“ temperaturu i od 80 stupnjeva – upozorava dr. Halauk.
Kako će za visokih temperatura mnogi potražiti osvježenje na ribnjacima ili pak potocima u kojima nije ispitana kakvoće vode, iskusni liječnik upozorava na moguće opasnosti koje vrebaju neoprezne kupače, što potvrđuje slučajem s kraja 80-ih godina.
Štakorska groznica
-Dvojica braće su se kupala ispod mosta na Bjelovackoj i „pokupili“ leptospirozu, odnosno štakorsku groznicu. Bolest se širi u slučajevima nehotičnog gutanja zagađene vode ili ogrebotina na tijelu, a moguća je zaraza ulaskom klice kroz kožu. U težim slučajevima oboljenja javljaju se oštećenja bubrega i jetre, praćena temperaturom i žuticom, što zahtjeva bolničko liječenje – dodaje naš sugovornik.
Premda nije riječ o isključivom sezonskom oboljenju, na našem području su se tijekom ljeta pojavljivale i epidemije zarazne žutice. Po brojnosti prednjači slučaj iz Donjih Mosti gdje je početkom 90-ih oboljelo 25-ero djece, kao i naselju Đurinac u Velikoj Pisanici, ali s osjetno manjim brojem.
Kako preduhitriti bolesti probavnih organa koje su najizraženije tijekom ljeta? Liječnici ponajprije savjetuju oprez u termičkoj obradi, lakopokvarljive namirnice bi se trebale isključivo čuvati u hladnjacima čemu dodaju i redovito održavanje osobne higijene. Uz to, u restoranima valja konzumirati topla jela koja se pripremaju neposredno prije obroka, obzirom je njihova priprema sigurnija od ostalih načina spravljanja hrane.(čr)
Stižu i opasni krpelji
Premda je već zabilježeno njihovo pojavljivanje, sezona krpelja očekuje se za 10-tak dana . Potvrđuje to i voditeljica Odjela za infektologiju bjelovarske Opće bolnice dr. Maja Majetić-Sekovanić podatkom kako do sada nije potvrđen niti jedan slučaj meningoencefalitisa što ne znači kako prije odlaska u šumu ili na druga mjesta u prirodi ne treba biti oprezan. Dio djelatnika Hrvatskih šuma koji se redovito cijepe protiv ovih nametnika tvrde kako nisu primjetili njihovu značajniju pojavnost no prethodnih godina, a liječnici svim ljubiteljima prirode, kao i ostalima preporučuju cijepljenje u Zavodu za javno zadravstvo po cijeni od 280 kuna što će platiti iz vlastita džepa.
No comments!
There are no comments yet, but you can be first to comment this article.