BJELOVAR – Obilježena je 31. godišnjica osnivanja Specijalne jedinice policije Omege kao i jubilarna dvadeseta godišnjica postojanja Udruge specijalne policije Omege. Na 31. godišnjicu okupljanja ove elitne postrojbe, članovi udruge, predstavnici drugih udruga proisteklih iz Domovinskog rata, predstavnici Grada Bjelovara i Bjelovarsko – bilogorske županije, Ministarstva branitelja te policije okupili su se kod spomenika ispred PU bjelovarsko – bilogorske te zapalili svijeće poginulim braniteljima i položili vijence. Policijski kapelan Damir Vrabec vodio je misu, a potom je na Bjelovarskom sajmu održana izvještajna i redovna skupština udruge.
Pripadnici Omega prisjetili su se svojih poginulih suboraca, Dražena Baničeka, Željka Cindrića, Ivice Filkovića, Davora Hegedića, Dubravka Lukačevića i Saše Rakijaša kao i ostalih 36 članova udruge i pripadnika Specijalne policije koji su u međuvremenu preminuli. Kao što je poznato, dana 23. veljače 1991. godine u Bjelovaru je osnovana jedinica koja odlukom ministra unutarnjih poslova RH dana 15. studenog 1991. godine promijenila naziv u Specijalna jedinica policije. Posebna jedinica policije sastavljena je od psihofizički najsposobnijih djelatnika iz policijskih postaja Bjelovar, Križevci, Koprivnica, Đurđevac, Virovitica, Čazma, Daruvar, Grubišno Polje i Pakrac. Zbog specifične situacije u gradu Bjelovaru, gdje su smještene četiri neprijateljske vojarne, Jedinica je dislocirana na područje mjesta Mala Pisanica u nastavni centar Kukavica i na planinarskom domu Kamenitovac.
Specijalna jedinica policije Omega je od osnutka pa do kraja Domovinskog rata, osim sudjelovanja u brojnim borbenim zadačama, oslobodilačkim akcijama i operacijama, redovito obnašala i zadaće koje su se ticale policijskog posla, osiguravanja javnog reda i mira, utakmica, skupova i drugih događaja. Prvo vatreno krštenje je bilo 2. ožujka 1991. godine u Pakracu. Bile su Omege kontinuirano prisutne u Pakracu, sudjelovali su u sukobima sa JNA i četnicima u Glini, Siraču, Kusonjama, Doljanima (oslobađenje vojarne), Daruvaru, Grubišnom Polju, Bjelovaru (oslobađanje vojarne), Lipiku, u operaciji Otkos 10, Slavonskom brodu, Maslenici, akcijama Poskok i Medački džep te na kraju na Južnom bojištu te Bljesku i Oluji. Pripadnici Omega su u vremenskim intervalima od siječnja 1993. do kolovoza 1995, obnašali borbene zadaće i držali položaje razgraničenja na Velebitu. Također su u vremenskim intervalima od 1993. pa sve do 2001. godine obnašali zadaće u dubrovačkom zaleđu.
Kroz jedinicu je prošlo 302 djelatnika djelatnog sastava i 418 pričuvnih djelatnika, a Specijalna jedinica policije Omege je odlukom predsjednika države 2012. godine odlikovana Redom Nikole Šubića Zrinskog, za iskazano junaštvo njihovih pripadnika u Domovinskom ratu. Nakon ukidanja specijalne jedinice, 2002. godine osnovana je Udruga specijalne policije Omege, koja nastavlja na okupljanju što većeg broja bivših pripadnika aktivnog i pričuvnog sastava SJP Omege i njima pridruženih osoba s područja Republike Hrvatske. (sg)
FOTO: Stjepko Gambiroža