‘Gradit ćemo stadion, ali ne više uz trošak od 20 milijuna kuna već 10-12 milijuna. I da, za isti novac ćemo imati jednake uvjete da naš nogometni trećeligaš jednog dana zaigra u II. HNL. Razlog pojeftinjenja je izbacivanje iz projekta atletske staze koja enormno poskupljuje troškove gradnje kao i troškove rušenja postojećeg stadiona. S druge strane 20 milijuna je preveliki novac za grad Bjelovar. Idućih nekoliko godina bismo plaćali kredit za stadion i sada kada se nalazimo u uzlaznoj putanji ne bi bilo novaca niti za škole, ceste, vrtiće, a o besplatnim udžbenicima da ne govorim’ – izjava je to gradonačelnika Hrebak na svojem facebook profilu 1. studenog 2017. godine.
Kopernikanski obrat
No, kako to ide kod političara, došlo je do kopernikanskog obrata na uštrb poreznih obveznika i nedugo nakon te izjave gradonačelnik Hrebak je za jedan lokalni portal izjavio da je realna vrijednost stadiona između 21-22 milijuna kuna i da se za taj novac ide u izgradnju.

Preciznije rečeno, izgradnja stadiona stajat će 21,7 milijuna kuna do kojih će se doći kreditnim zaduženjem. Naime, na Gradskom vijeću koje će biti održano u utorak 29. listopada gradski vijećnici će dobiti na glasanje Prijedlog odluke o izgradnji Nogometnog stadiona Bjelovar na Poljani dr. Franje Tuđmana. Ako vladajući vijećnici potvrde ovaj gradonačelnikov prijedlog, gradnja ovog skupog projekta trebala bi započeti u svibnju iduće godine. Da čak ni klub vijećnika HDZ-a koji je u koaliciji s Hrebakom nije potpuno siguran u ovaj projekat potvrđuje činjenica da je upravo HDZ s prošle sjednice Gradskog vijeća održane 12. rujna skinuo s dnevnog reda točku izgradnje stadion kako bi se, kako kažu Topalović i Hrebak, gradski vijećnici mogli bolje upoznati sa svim pojedinostima oko izgradnje. Stoga, konačna odluka gradonačelnikovog prijedloga o izgradnji stadiona s kreditnim zaduženjem će biti na dnevnom redu u utorak, naravno, ako opet ne dođe do neke nove odgode.
Tisuću sjedalica za stotinjak gledatelja
Inače, izgradnja nogometnog stadiona putem kreditnog zaduženja dolazi u vrijeme kada se čelništvo Grada često hvali povlačenjem novca iz EU fondova.
-Mi danas na četiri kune dobivene iz EU fondova moramo osigurati jednu kunu iz gradskog proračuna i polako nam ponestaje i ta naša jedna kuna – rečenica je koju često ponavlja gradonačelnik Hrebak. Iako, dakle, nije tajna da novca nedostaje za EU projekte, ima ga dovoljno za projekt koji nema veze s EU fondovima, a sam po sebi upitno isplativ.
Usto, novi stadion trebao bi zadovoljiti HNS-ov Pravilnik o licenciranju klubova prema kojemu je minimalni kapacitet tisuću sjedalica, iako utakmice NK Bjelovara u prosjeku prati stotinjak gledatelja, pri čemu je broj prodanih ulaznica manji od toga. Jedino se na lokalnom derbiju s NK Ždralovima zna okupiti do 500 gledatelja.
Valja istaknuti kako je u Đurđevcu, gradiću 30-ak kilometara udaljenom od Bjelovara, nedavno izgrađen nogometni stadion koji je u svibnju ove godine dobio licencu FIFA-e za odigravanje međunarodnih utakmica. Riječ je o stadionu s 200 sjedećih, natkrivenih sjedalica uz mogućnost nadogradnje. Kompletna investicija koštala je 15 milijuna kuna, a projektirali su ga ugledni stručnjaci iz studija 3LHD. (Vedran Cindrić)