BJELOVAR – U samo posljednje dvije godine vlada RH je bolnici u Mostaru donirala 83 milijuna kuna, a bolnici u Puli 150 milijuna. U posljednje dvije godine.
Da budemo precizni, 2019. godine vlada RH je donirala bolnici u Mostaru 40 milijuna kuna za potrebe potrošnog ugradbenog materijala, dok je prošle godine pri rebalansu proračuna istoj bolnici dodijeljeno 43 milijuna kuna za suzbijanje koronavirusa, podmirivanje dijela obveza prema dobavljačima lijekova i opet, za potrebe potrošnog ugradbenog materijala. Bolnica u Puli, koja je koštala čak 750 milijuna kuna, dakle gotovo 500 milijuna više od bjelovarske, u više navrata je sufinancirana od vlade RH, a posljednji put u ožujku prošle godine sa 150 milijuna kuna.
Jučer je vlada RH bjelovarskoj bolnici odobrila dva milijuna kuna. I to se slavi.
Maćehinski odnos
Da budemo opet precizni, vlada RH je prihvatila amandman saborskog zastupnika Mire Totgergelija (HDZ) za financijskom ‘injekcijom’ bjelovarskoj bolnici od 2.055 milijuna kuna. Usput je odbila amandman saborskog zastupnika Damira Bajsa koji je zahtijevao 50 milijuna kuna, naknadno obrazloživši da nije pravilno napisao amandman. Također je prije godinu dana saborska većina koju čine HDZ, HSLS, SDSS i drugi odbila amandman, toga puta Mosta, za sufinanciranje bjelovarske bolnice uslijed čega je Županija podignula dodatni kredit od 100 milijuna kuna.
U čemu je problem i čemu taj maćehinski odnos prema nasušno potrebnoj novoj zgradi bolnice u Bjelovaru koja je, inače, završena i ovih dana je prošla tehnički pregled. Ne radi se u Bjelovaru Disneyland ili stadion za koncerte pa da se kaže to je luksuz, radi se o bolnici.
Bivši župan Bajs dolazio je u Zagreb, pokazivao premijeru slike stare, oronule bolnice i objašnjavao važnost izgradnje nove, no za uzvrat je dobivao samo smješak.
Ako je prije bio problem premijeru Plenkoviću i vladi RH što župan BBŽ-a ne dolazi iz redova HDZ-a i ako je poruka građanima bila – stavite našeg čovjeka na mjesto župana i sufinancirat ćemo vam kredit za bolnicu – taj zahtjev im je u svibnju od strane građana županije ‘odobren’. No, i dalje nema konkretne financijske ‘injekcije’ iz Zagreba.
Premijerova igra
Aktualni župan Marušić je uporan i lobira kod premijera za financijsku pomoć bolnici i svako malo je u Zagrebu. No, za sada ga se slabo doživljava. Premijer Plenković može sljedeće godine pustiti veću dozu financijske pomoći bjelovarskoj bolnici, a može čekati da zgrada stoji prazna i onda to važno napraviti pred parlamentarne izbore i reći – evo mene i novaca – i tako si priskrbiti poene pred novi parlamentarni meč s oporbom. No, ti izbori su tek za tri godine što bi značilo da bi cijelo to vrijeme ostavio u problemu sadašnjeg župana Marušića koji je radio kampanju na dobrom odnosu Županije (HDZ) i Vlade RH (HDZ).
Hoće li mu to Plenković priskrbiti?
Budimo realni, u moru novaca kojeg vlada RH šalje drugim bolnicama, ovih dva milijuna kuna je sitnica i stvar kozmetike. Skoro toliko je odobreno projektu Bjelovarskih slavuja i projektu ‘Moja putujuća knjižnica’ bjelovarske knjižnice.
Hrebak šuti
A kad smo već kod Bjelovara, gradonačelnik Hrebak se ne voli baš izjašnjavati po pitanju bolnice iako je baš on kingmaker Sabora sa svojom 76-om rukom u zraku i može imati najveći utjecaj na premijera.
No, ako gleda na sebe, zašto i bi. To nije njegov projekt i zašto bi ’tiskao’ premijera za bolnicu za koju ne bi dobio veće političke poene jer je svjestan da bi u tom slučaju ‘slava’ otišla županu Marušiću, a i zna da bi zbog ozbiljnijeg pritiska njegova 76-a ruka bila lako zamjenjiva, jer budimo opet realni, nakon raspada SDP-a i Domovinskog pokreta premijer ima švedski stol u Saboru za nadopunu većine.
Kada se sve zbroji, realnost je za sada ovakva. Bolnica je gotova, prošla je tehnički pregled. 70 milijuna kuna osigurano je iz EU sredstava, sve ostalo plaća sama Županija. Tužno.