ROVIŠĆE – Prve lubenice, naše domaće iz bjelovarskog kraja, sazrijet će za neka tri do četiri tjedna. Tako je i na obiteljskom poljoprivrednom gospodarstvu Sabine Džolan iz Rovišća.
Džolanovi su poznati proizvođači povrća. Duže od četvrt stoljeća proizvode sve vrste povrća na nekih osam tisuća kvadratnih metara pod plastenicima i na četiri rali zemlje na otvorenom, a desetak godina proizvode i lubenice. Prošle godine lubenica im je odlično rodila, a ove godine je krenula nažalost loše. Bilo je dosta kišno i hladno, no sada je zatoplilo i lubenice su, saznajemo, krenule kako treba. Pod lubenicama imaju hektar površine na otvorenom i u polju se već lijepo vide veći i manji plodovi.
Sve ovisi o uvjetima
Najprije sazriju lubenice u neretvanskom kraju i one su stigle u prodaju ovih dana. Ovdašnje lubenice trebale bi biti zrele za branje za tri do četiri tjedna no sve ovisi o uvjetima kakvi budu. Prije lubenica bit će zrele dinje, koje Džolanvi imaju u plasteniku veličine 400 kvadratnih metara (oko tisuću dinja). Očekuju da će prve dinje ubrati za tjedan dana.
Prošle godine, priča nam gospođa Džolan, bili su veoma zadovoljni s prinosom i prodajom lubenica. Ove očekuju nešto slabiji urod.
Lubenice prodaju na štandu u u Rovišću, a imat će u ponudi šarenu i crnu lubenicu. Tu se može kupiti i sve vrste povrća, koje Džolanovi proizvode, od salata, luka, blitve, poriluka, krastavaca, paprike, tikvica, mahuna do rajčica.
Sada su aktualne sve vrste paprika, koje imaju na 2000 kvadratnih metara površine u pet plastenika. Počela je i berba cherry rajčice, koje imaju u dva plastenika na 800 kvadratnih metara (oko 2000 stabljika). Beru se i rajčice, koje imaju na jednom hektaru pod plastenicima.
Problem radna snaga
Nedavno su Džolanovi preselili sve plastenike na jedno mjesto. Preselili su nekoliko plastenika s udaljenijeg polja, sa zemljišta na kojem su imali problema sa poplavama i krađom povrća.
Sve u svemu već četvrt stoljeća na obiteljskom gospodarstvu Džolan u Rovišću priča se jedna lijepa obiteljska poljoprivredna priča, uz sve teškoće i nedaće, koje svake godine muči ovu „industriju pod vedrim nebom“. Osim (ne)vremena, eto sad i problema (s prodajom i transportom) u doba korone, ove, a i zadnjih godina među problemima koji muče Džolanove je radna snaga. Osim vrijednih ruku članova obitelji, teško je naći sezonske radnike za ovaj posao koji zahtijeva puno ručnog rada.
No comments!
There are no comments yet, but you can be first to comment this article.