BJELOVAR – Dobro i kvalitetno osmišljene gospodarske zone te brza cesta preduvjet su da se Bjelovarsko-bilogorska županija pomakne s dna ljestvice gospodarske razvijenosti Hrvatske. Riječi su to Jakova Ćorića, predsjednika Hrvatske gospodarske komore – Županijske komore Bjelovar.
Kaže kako to neće ići preko noći i kako će za biti potrebno od dvije do pet godina. Ipak, vidi da su vladajući shvatili da bez ta dva čimbenika neće biti niti razvoja pa vjeruje da će situacija ići na bolje.
Sektor poljoprivrede
– A da možemo biti optimistični u prilog nam govore i brojke. Bilježimo rast plaća, koji nije velik, ali je ipak rast. 2019. godine prosječna plaća kod članica županijske komore iznosila je 4570 kuna, a 2020. godine 4706 kuna. Bilježimo i veće prihode poduzetnika koji su u 2019. godini iznosili 8,2 milijarde kuna, a isti iznos zabilježen je i u 2020. godini. Broj zaposlenih radnika u 2019. godini bio je 15059, a u 2020. godini on je bio 15199 – pojašnjava Ćorić.
Dodaje kako je točno, a i svima je poznato da je gospodarska situacija zbog korona krize bila vrlo neizvjesna. Neki su sektori dobili potpore i poticaje, a neki nisu. Osim toga, kaže, poticaji su u sektoru poljoprivrede, primjerice, bili simbolični pa je situacija u tom sektoru i dalje najteža.
– Rast cijena repromaterijala, primjerice, u građevinskom sektoru, bilježi porast u rasponu od 50 do 100 posto. Zbog te činjenice građevinarima su se znatno poremetile financijske konstrukcije pa na nekim poslovima nisu ništa ili tek nešto malo zaradili. Isto tako, trenutačan rast cijena uljarica i žitarica nije zabilježen u posljednjih 100 godina. Primjerice, mi smo u Gali prošle godine uskladištili kukuruz po cijeni od 85 lipa dok smo ove godine za kilogram morali izdvojiti 1,75 kuna. Dakle, povećanje cijena od 10 ili 20 posto još je u proizvodnji nekako i moguće apsorbirati, ali 100-postotno povećanje vrlo je riskantno. Stočarstvo i ratarstvo vrlo su bliske grane i tu je situacija vrlo neizvjesna – smatra Ćorić. Dodaje kako je, naravno, svima dobro poznat i problem s neusklađenim sustavom ponude i potražnje radne snage na tržištu rada. Primjerice, u brojci od 4 tisuće nezaposlenih čak je 24 posto onih s osnovnom školom. Još je 10 posto bez osnovne škole, a sa srednjom stručnom spremom je također 24 posto nezaposlenih. Stoga, jedini način da krenemo dalje je, smatra Ćorić, da ljude potaknemo da se educiraju i da budu spremni učiti.
Prima kao perjanica
– Osim toga, ne možemo zaboraviti ni činjenicu da je muška kvalificirana radna snaga otišla na rad izvan Hrvatske. Ostaje nam ženska, koja, koliko god mogla i htjela raditi, ipak ne može raditi neke muške poslove. To govorim bez ikakvih predrasuda ili omalovažavanja. Situacija je ista i u privatnom i u javnom sektoru, a činjenica je i da svi snosimo posljedice onoga u čemu smo kao društvo zakazali – ističe Jakov Ćorić. Kao čelni čovjek tvrtke Gala na toj je poziciji 28 godina pa je o gospodarskim temama itekako kompetentan govoriti. Posebno i s ponosom ističe tvrtku Prima koja je perjanica županijskog gospodarstva, zapošljava 2000 djelatnika i izvrsno posluje.
Izvoz u prerađivačkoj industriji veći za 45 milijuna kuna
U 2020. godini investicije županijskih gospodarstvenika u dugotrajnu imovinu zadržane su na razini iznosa iz 2019. godine koji je iznosio 166 milijuna kuna. Najviše je investirano u prerađivačkoj industriji, čak 73 milijuna kuna, dok je u sektoru poljoprivrede, šumarstva i ribarstva zabilježen pad investicija. S obzirom da se investicije u dugotrajnu imovinu protežu kroz više godina to mogu biti varljivi podaci. Ipak, vidljivo je i da je u 2020. godini zabilježen izvoz u iznosu od 1,3 milijardi kuna, dok je uvoz iznosio 1,1 milijardu kuna. Najveći izvoznici su u 2020. godini bili, kako je i za očekivati, gospodarstvenici iz prerađivačke industrije. Oni su izvezli stvari i dobara za 848 milijuna kuna što je povećanje za 45 milijuna kuna u odnosu na 2019. godinu.