Sljedećeg utorka proslavit ćemo Međunarodni dan žena, dana kada govorimo o ravnopravnosti spolova. U Gradskom vijeću Grada Bjelovara, od 26 vijećnika, njih 11 su pripadnice ljepšeg spola. Kad već nabrajamo, Bjelovarčani imaju i predsjednicu, a ne predsjednika Gradskog vijeća, a i sâm bjelovarski gradonačelnik ima dvije zamjenice, a ne zamjenika. Emancipaciji Bjelovarčana svakako je uvelike pomogla i bivša gradonačelnica, potom saborska zastupnica i potpredsjednica Vlade Đurđa Adlešič, a možemo se ponositi i relativno velikim brojem direktorica uspješnih privatnih tvrtki. S druge strane, možemo reći i da od 26 vijećnika njih 15 pripada muškom spolu, da Bjelovar ima gradonačelnika, a ne gradonačelnicu te da je broj muškaraca na čelnim pozicijama poduzeća mnogo veći od broja žena. Vijećnike smo pitali jesu li danas žene u Bjelovaru ravnopravne ili je to cilj za koji se i dalje moraju boriti.
Vanja Posavac (SDP): Najveći problem je obiteljsko nasilje nad ženama
– Smatram da je položaj žena danas u Bjelovaru dosta dobar, ali uvijek se može bolje. Imamo nekoliko žena u politici i poduzetništvu koje su se dokazale i čiji se rad cijeni. Što se tiče SDP-a, od pet gradskih vijećnika, tri su žene. SDP na svom čelu ima ženu, i to u već više mandata. No, to nije puko poštivanje kvota, već naš socijaldemokratski način razmišljanja. Žene ravnopravno sudjeluju i u raspravama na Gradskom vijeću i u Odborima. Primjerice, predsjednica Odbora za financije je – žena. Također, Gradski vrtić izašao je u susret i ženama, ali obiteljima općenito, s obzirom da radi u dvije smjene. Ako usporedimo situaciju od prije deset do 20 godina, ostvareni su značajni pomaci. U Bjelovaru imamo Sigurnu kuću za koju Grad Bjelovar plaća režijske troškove i smještaj, Obiteljski centar, a smatram da je i sama pravna pomoć puno veća kao i briga o ženama. Na žalost, još uvijek, kada govorimo o nasilju u obitelji, u većini slučajeva je to nasilje nad ženama. Problem je što se i puno takvog nasilja ne prijavljuje. Činjenica je i da je puno žena zaposleno na poslovima koji su slabije plaćeni npr. trgovina(prodavačice). Također, treba naglasiti, da se mi žene u politici još uvijek moramo mnogo više dokazivati, te mnogo više raditi od svojih muških kolega.
Radoslav Jambrušić (SDP): Veći napredak potreban u ruralnim sredinama
– Prije svega, svim pripadnicama ženskog spola čestitam Dan žena. Mislim da bismo se trebali više angažirati u društvenom i javnom životu da se ženama omogući veća zastupljenost. Ne zato što su žene, nego zato što se u praksi pokazalo da su sposobne u najmanju ruku kao muškarci, a upravo bi sposobnost trebala i morala biti osnovni kriterij za odabir. Naravno, imamo žene na čelnim pozicijama i u privatnom i u društvenom sektoru, ali ima i onih koje su na marginama, iako zaslužuju mnogo bolje pozicije. Vjerujem da je ponekad potrebno i malo više njihove hrabrosti za napredovanje. Generalno, smatram da je smjer u kojemu ide Bjelovar dobar, da su žene sve zastupljenije i da se na spol gleda sve manje. Mislim da više prostora za napredovanje po pitanju ravnopravnosti spolova postoji u nekim ruralnim sredinama na području županije, vjerojatno bi se tamo trebalo više poraditi na tome.
No comments!
There are no comments yet, but you can be first to comment this article.