BJELOVAR – Odgovornost za štetu u sektoru zdravstva je sve aktualnije pitanje i nezaobilazna tema stručnih analiza, kako na nivou nacionalnih prava tako i na globalnom planu. Odgovornost u zdravstvenom sektoru izuzetno je važno pitanje zato što se tiče dvije najveće vrijednosti, života i zdravlja ljudi.
Suvremena nacionalna prava suočavaju se s brojnim teškoćama koje proizlaze iz danas važećeg, klasičnog sistema naknade štete. Poteškoće se uvećavaju s povećanjem broja tužbenih zahtjeva za naknadu štete koja donosi niz negativnih posljedica prvenstveno na odnos liječnika i pacijenta. I ne samo to. Postupci u kojima pacijenti zahtijevaju naknadu štete su komplicirani, dugotrajni, često i veoma neugodni i za pacijenta i za njegove bliske članove. Ništa manje ovi postupci nisu neugodni i teški i za zdravstvene radnike protiv kojih se vode.
Manji iznosi odštete
U Domu zdravlja Bjelovarsko – bilogorske županije posljednji su put isplatili naknadu štete prije više od deset godina.
– Radilo se o manjim iznosima odštete od par tisuća kuna. Prva je odšteta bila za štetu koju je sanitetsko vozilo nanijelo na cesti pješaku, a druga je bila pacijentu koji je pao s neispravnog stolca u ordinaciji opće obiteljske medicine. U ova dva slučaja postupak je riješen izvansudskom nagodbom radi izbjegavanja troškova postupka jer je bilo nesporno da je za štetu odgovoran Dom zdravlja – kaže Josip Rajković, v.d. ravnatelja Doma zdravlja BBŽ.
Dodaje i kako su u tijeku dva postupka zbog naknade štete. Oba su u fazi prekida postupka dok se ne riješi prethodno pitanje kaznene odgovornosti. Naime, prvi je slučaj u kojem se kazneni postupak vodi protiv nekoliko liječnika od kojih je jedan i bivši pedijatar Doma zdravlja. Postupak je trenutno u fazi nepravomoćne kaznene presude u kojoj su optuženici oslobođeni optužbe. No, čeka se odluka drugostupanjskog suda.
– Drugi postupak je slučaj prometne nesreće u kojoj je sudjelovalo vozilo saniteta i u kojoj je smrtno stradalo četvero ljudi, dvoje na licu mjesta i dvoje nakon nekoliko dana u bolnici. Trenutno je postupak u fazi istrage na Županijskom državnom odvjetništvu, optužnica još nije podignuta i ne zna se tko je kriv – tumači v.d. ravnatelja Josip Rajković.
Dugi sudski postupci
U bjelovarskom Općoj bolnici u tijeku su dva postupka za naknadu štete. Obje parnice još traju, no zbog postupaka u tim predmetima koji se provode, sudski postupci traju dosta dugo.
– Jedan spor traje pet godina, a drugi tri godine. Traženi iznosi naknada su se mijenjali tijekom trajanja postupka, a s obzirom da su vještačenja i drugi postupci u tijeku, više informacija ne možemo dati – poručuju iz pravne službe bjelovarske Opće bolnice. Alica Pintarić