Danijela Hajdinjak – Prihić, novo lice bjelovarske politike, nakon originalne najave svoje kandidature za bjelovarsku gradonačelnicu u obliku križaljke s imenima poznatih Bjelovarčana, svojim sugrađanima uskoro će predstaviti konkretne programe i strategije koji će, uvjerena je, građanima omogućiti kvalitetniji život i ugodniju svakodnevnicu.
Europska praksa
U bjelovarsku politiku Hajdinjak – Prihić želi uvesti europsku praksu te preokrenuti sadašnje običaje prema kojima političari ne služe zajednici, nego zajednica služi njima.
– Politikom sam se počela baviti jer sam kao poduzetnik prepoznala određene probleme u gradu u kojem živim i radim. Kod nas je, na žalost, običaj da politika daje radna mjesta, pozicije i slično, umjesto da pojedinci koji su se ostvarili u svojem poslu pruže nešto zajednici. To je moj osnovni motiv i zbog toga želim napomenuti da ću grad voditi bez naknade. Također želim vratiti u politiku kulturu dijaloga i suradnje – napominje Hajdinjak – Prihić, a Bjelovaru želim vratiti identitet. Bjelovar mora postati grad kulture, obrazovanja i sporta, a da bi to postao, mora biti gospodarski uspješan i stoga sam zajedno sa svojim timom osmislila paket konkretnih mjera. Posebna pažnja posvećena je mladim osobama i mladim obiteljima koje bi zbog svoje energije i ideja trebale postati „pogonsko gorivo” Bjelovara. Stoga predlaže poticanje mladih poduzetnika s naglaskom na većoj podršci i savjetovanju prilikom otvaranja obrta ili trgovačkog društva.
Podrška mladim poduzetnicima
– I sama sam poduzetnica i znam koliko znači kada imaš nekoga tko ti želi i može pomoći. Mjere za poduzetnike ne smiju svoditi na „najbrži prst“ već im trebamo biti podrška u smislu bespovratnih sredstava za žene poduzetnice, poduzetništva mladih, ali i sufinanciranja i pomoći u izradi projektne dokumentacije – govori Hajdinjak – Prihić. Smatra da Grad treba davati poticaje poduzetnicima za gradnju vrtića, ali i staračkih domova što je, primjerice, praksa u Đurđevcu.
Smatra i da je turistički potencijal Bjelovara nedovoljno iskorišten te stoga predlaže klasterizaciju, povezivanje OPG-ova, ugostiteljskih objekata, kulturnih ustanova poput Gradskog muzeja, knjižnice i Državnog arhiva, ali i povezivanje tvrtki koje se bave medicinskim turizmom te zajedničko predstavljanje na sajmovima.
– Bjelovar je prekrasan grad u kojemu žive vrijedni ljudi koji su uvijek spremni pomoći drugima i doista ne bi smjelo biti teško učiniti tu ljepotu prepoznatljivom. Imamo niz mjera kojima želimo pomoći vraćanju bilogorskog kulturnog identiteta i međunarodne prepoznatljivosti kako bi se naši turisti iz posjeta Bjelovaru i okolici mogli vratiti s autentičnim iskustvom. Naše vrijedne ljude koji se bave turizmom trebamo poticati na otvaranje autohtonih smještajnih kapaciteta, a u razgovoru s ugostiteljima motivirati ih da u svoju ponudu uvedu i izrade prepoznatljive gastronomske specijalitete našeg kraja – navodi Hajdinjak – Prihić, koja je inače i potpredsjednica stranke Centar.
Vaučeri za male sportaše
U gradsku politiku želi unijeti i potpuno novo razmišljanje o kulturi i sportu. Tako se zalaže za uvođenje vaučera za sportske aktivnosti za svako dijete, kvartovska nogometna igrališta sa umjetnom travom , workout igrališta te uključivanje osoba s invaliditetom i teškoćama u sportske aktivnosti. Kada je kultura u pitanju, zalaže se osnivanje stručnog savjetodavnog tijela koje bi bilo apolitično, a koje bi uključivalo kulturne djelatnike iz raznih segmenata. To tijelo imalo bi zadaću dati gradu kulturni smjer i identitet.
U segmentu obrazovanja, smatra, dosta je posla – svi bjelovarski učenici zaslužuju jednosmjensku nastavu, stoga je potrebno dograditi III. Osnovnu školu i izgraditi područnu školu na sjeveru grada. Hajdinjak – Prihić zalaže se i za uvođenje građanskog odgoja kao izvannastavne aktivnosti po uzoru na riječki model, ali i stipendiranje izvrsnosti. Školski odbori i Upravna vijeća moraju se depolitizirati, a potrebno je i izgraditi centar za mlade, studentski dom te riješiti pitanje prehrane studenata u grada.
Sufinanciranje logopeda i stručnih timova
Iako su mladi i njihove obitelji značajno zastupljeni u programu Danijele Hajdinjak – Prihić, velika pažnja posvećena je poticanju civilnog društva putem programa rane intervencije, aktivnijeg uključivanja osoba s invaliditetom i teškoćama u društvo te sufinanciranja stručnih timova koji se sastoje od logopeda, defektologa i senzornih terapeuta koje Grad može sufinancirati na isti način kao što Županija sufinancira liječnike i zdravstvene djelatnike. Zalaže se i za osnivanje zaštitne radionice za osobe sa teškoćama, izgradnju skloništa za beskućnike,ali i više sadržaja za umirovljenike uključujući i sadržaj u mjesnim odborima, ali i prijevoz do grada.
Iako je Danijela Hajdinjak – Prihić početnica u politici, već sada je vidljivo da joj ideja ne nedostaje i prilično je sigurno da će neke od njih biti realizirane.