Bjelovarski Boho park danas prije podne bio je ljepši no ikad. Do posljednjeg mjesta bio je ispunjen mladim majkama i njihovim gotovo tek rođenim mališanima.
U gradskom središtu Udruga za zdravo i sretno djetinjstvo i Koordinacijski odbor za „Bjelovarsko-bilogorska županija prijatelj dojenja“ obilježili su Međunarodni tjedan dojenja, čiji je ovogodišnji slogan „Zaštita dojenja, zajednička odgovornost“.
Aktivnosti su to koje podupire i Bjelovarsko-bilogorska županija, koja je kao prva u Hrvatskoj nosila naziv ”Županija prijatelj dojenja”. Naime, u siječnju 2013. godine osnovan je Koordinacijski odbor Bjelovarsko–bilogorske županije za ”Županiju prijatelj dojenja”. Riječ je o programu koji se provodi u suradnji s UNICEF-om i Ministarstvom zdravstva s ciljem promicanja svih aktivnosti vezanih za dojenje.
Potporu Međunarodnom tjednu dojenja dao je i župan Marko Marušić, a predsjednica Udruge i Koordinacije, bjelovarska pedijatrica Marija Čatipović, prije 25 godina bila je pionir u ovakvoj promociji dojenja, a danas njezin i primjer njezine županije slijede svi krajevi Hrvatske.
– Trudimo se i drago mi što smo i u ovoj godini pandemije uspjeli održati svoja okupljanja i podržati dojenje, a sve radimo online, od grupa za potporu dojenja do trudničkih tečajeva. Ova lokalna zajednica već punih 25 godina radi na tome i zahvalna sam i čelništvu Županije što nas kroz sve ove godine podržava i što nikada nisu rekli da ne mogu pomoći potpornim grupama zbog stanja u gospodarstvu i ekonomiji. U četvrt stoljeća koliko uporno promoviramo dojenje uspjeli smo podići postotke i to značajno. Prije 25 godina u našoj županiji postotak dojenja beba starih mjesec dana bio je 60 posto, a danas iznosi 90 posto. Kada je riječ o dojenju djece starosti tri mjeseca, bili smo na 40 posto onih koje je u toj dobi majka dojila, a danas smo na 70 posto. Također, porast bilježi i broj djece dojene sa šest mjeseci, s 14 na 50 posto, kao i broj dojene djece starosti 12 mjeseci, i to sa 1,5 na 30 posto – ponosna je Čatipović.
Među majkama koje su danas došle u središte grada podržati jedna drugu i Međunarodni tjedan dojenja bila je i Katarina Marković, majka četvero djece.
– Posljednja je Mia i stara je devet mjeseci. I kada sam rodila nju i svih ostalih troje djece puno mi je značila podrška grupe koju vodi doktorica Čatipović. Sada u doba pandemije čini mi se da je sve još važnije. Mlade majke ne mogu znati sve same. Kako dojiti, kako potaći mlijeko da ide i slične stvari. To sve nauče upravo u ovakvim grupama koje su im onda i podstreh da što duže doje. Ja sam djecu dojila do godinu i pol dana – rekla je Katarina.