Piše: Vedran Cindrić
BJELOVAR – Gradska uprava na čelu s gradonačelnikom Hrebakom veliki je ljubitelj dobrog i skupog PR-a koji se plaća milijunima kuna bjelovarskih poreznih obveznika o čemu smo već pisali. No, u djelić gradske PR mašinerije spadaju i 3D vizualizacije koje su gradski vlastodršci prepoznali kao dobru samoreklamu na društvenim mrežama. Jasno, za prijavljivanje na određene projekte moraju se imati renderi, ali gradska PR mašinerija daleko najviše ju koristi za samoreklamu.
Znači, gradonačelnik iz gradske blagajne plati izradu kvalitetne 3D vizualizacije, objavi ju na društvenim mrežama uz izjavu osmišljenu u jednom od bjelovarskih i zagrebačkih PR ‘laboratorija’. Mediji koje financira Grad također odmah naprave isto i vrlo brzo je na društvenim mrežama stvorena mudro osmišljena ‘fama’ kako se u Bjelovaru stalno nešto gradi.
I sve je to legitimno i još više bi to sve bilo u redu da se navedene popularne 3D vizualizacije koje građani na društvenim mrežama vole vidjeti, a PR stručnjaci znaju da ih vole vidjeti, zaista rade u praksi. No, u posljednjih godinu i pol do dvije svjedočili smo sedam 3D vizualizacija koje su, kako se kaže, ‘zapalile’ društvene mreže i zasigurno ste ih vidjeli.
Znate li, poštovani čitatelji, od tih sedam vizualizacija koliko je zapravo projekata započeto? Niti jedan jedini!
No, krenimo redom.
Vrtić na sjeveru grada – U lipnju 2019. godine Grad Bjelovar u 3D vizualizaciji predstavio je izgled vrtića i jaslica u Ulici Viktora Bubnja. Projekt je izgradila tvrtka M-plan i ukupno je koštao oko 200 tisuća kuna. Vrtić je trebao imati prostor za dvije vrtićke i dvije jasličke grupe, a primao bi više od 60 djece. Gradonačelnik je u lipnju 2019. godine najavio početak izgradnje kroz godinu – godinu i pol dana. Vizualizacija budućeg vrtića je predstavljena na društvenim mrežama i uspješno i pohvalno je prošla. Činjenica je da projekt izgradnje vrtića ni nakon skoro dvije godine nije započet ili kako bi se ‘narodno’ reklo – prva lopata nije zakopana.

Nogometni stadion – Prije malo manje od godinu dana novinari su pozvani na konferenciju da pogledaju vizualizaciju nogometnog stadiona čija je vrijednost procijenjena na 22 milijuna kuna od čega bi se 14 financiralo putem kreditnog zaduženja. Gradnja je tada ubrzo nagovještena no, u međuvremenu, nakon prvog propalog natječaja još 2018. godine zbog krive procjene vrijednosti projekta gradskih vlastodržaca, krajem 2020. godine propao je i drugi natječaj zbog pogreške u natječajnoj dokumentaciji. Bilo je tu i naprasnog odustajanja firme koja je dobila navedeni drugi natječaj koji je propao, a nedavno je završen treći natječaj za tek prvu fazu izgradnje. Gradonačelnik Hrebak je u srpnju prošle godine izjavio da bi natječaj za izgradnju druge faze trebao biti raspisan u listopadu 2020. godine, a sada šest mjeseci poslije nije okončan ni prvi. Vizualizacija stadiona je uspješno prošla na društvenim mrežama, no činjenica je da projekt izgradnje nije započet ili kao bi se ‘narodno’ reklo – prva lopata nije zakopana.

Plan održive mobilnosti – Grad Bjelovar je na sva zvona predstavio Plan održive mobilnosti koju su pripremili stručnjaci sa zagrebačkog Prometnog fakulteta, a koja je bjelovarske porezne obveznike koštala 230 tisuća kuna. Nažalost, velika većina navedenog Plana održive mobilnosti je još uvijek mrtvo slovo na papiru, a niti jedno od mnogih ozbiljnijih i konkretnijih rješenja u gradskom prometu nisu implementirana. Gradonačelnik Hrebak je za još pretprošlo ljeto najavio testno rasterećenje prometa. Izjavio je da će se testirati određene ulice u gradu na preporuku stručnjaka s Prometnog fakulteta i da će prvo ulica A. K. Miošića postati jednosmjerna, a zatim da će se na njoj izgraditi prva biciklističku stazu i sve je to bilo lijepo prikazano u 3D animaciji koja je uspješno prošla na društvenim mrežama, no činjenica je da projekt izgradnje nije niti započet ili kako bi se ‘narodno reklo’ – prva lopata nije zakopana.

Državni arhiv – Početkom srpnja 2020. godine u uredu gradonačelnika predstavljena je vizualizacija budućeg projekta novog spremišta i popratnih prostora bjelovarskog državnog arhiva koji više nema dovoljno prostora za držanje arhivske građe. Gradonačelnik je tada rekao da Ministarstvo kulture nema namjeru financirati taj projekt te da će ga Grad sam raditi u fazama i da će prva faza gradsku blagajnu koštati 3.5 milijuna kuna, a da će cijeli projekt vrijediti više od 10 milijuna te je najavljena skora gradnja. Sama vizualizacija je pohvalno prošla na društvenim mrežama. Šest mjeseci poslije, to jest početkom veljače ove godine predstavljena je pak potpuno drugačija vizualizacija koja sada u potpunosti zauzima parkirališna mjesta uz bjelovarski KMC te je izjavljeno da je ishođena građevinska dozvola i da se sada ‘samo’ čeka prilika za financiranje iz Nacionalnog plana oporavka. Činjenica je da projekt izgradnje još nije započet ili kako bi se ‘narodno’ reklo – prva lopata nije zakopana.

Nova škola – Kada su se prije godinu dana počele vrtjeti vizualizacije budućeg nogometnog stadiona, na sjeveru grada dio stanovnika se počeo pitati zašto se uz pomoć kredita planira graditi nogometni stadion, a istovremeno na sjeveru grada IV. osnovna škola nema održive postojeće prostorne uvjete za obrazovanje. Štoviše, osnovana je i Građanska inicijativa za izgradnju Područne škole Sjever IV. osnovne škole koja je u vrlo kratkom roku prikupila iznimno veliki broj potpisa podrške. To je konačno bio znak Gradskoj upravi da barem krenu u pokušaj rješavanje postojećeg problema. Vrlo brzo su iz Gradske uprave odaslane poruke da će nova područna škola biti izgrađena. Vizualizacija nove škole je, jasno, napravljena i iznimno je dobro prošla na društvenim mrežama te sada Grad ‘samo’ treba kupiti dodatno zemljište vrijedno oko 4 milijuna kuna te krenuti u potragu za projektanta glavnog projekta kako bi se Grad na vrijeme mogao prijaviti na EU fondove i Nacionalni plan oporavka i otpornosti što, jasno, nitko ne garantira da će proći iako se svi zajedno nadamo da bude. Kao što smo naveli, vizualizacija je uspješno prošla na društvenim mrežama, no činjenica je da projekt izgradnje nije započet ili kako bi se ‘narodno’ reklo – prva lopata nije zakopana.

Terme Bjelovar – Projekt je to koji se iz bjelovarske Gradske uprave PR-ovski najviše gura, a kada nešto Gradska uprava poput bjelovarske koja toliko ulaže u PR nešto želi posebno istaknuti, onda to znači svakodnevno ”bombardiranje” fotografijama, video isječcima, intervjuima. Jasno, projekt je to kojim gradonačelnik Hrebak želi dobiti najviše bodova u utrci za novi mandat iako je sam projekt iznimno daleko od početka izgradnje. Sve je počelo još prije nekoliko godina kada je gradonačelnik Hrebak izjavio da će se uskoro Bjelovarčani kupati u bjelovarskim toplicama. Zatim je uslijedila velika PR ‘diverzija’ prema gradskoj oporbi gdje je navedeno da je oporba protiv bjelovarskih toplica uz poruku na društvenim mrežama da se podijeli ta informacija što se kasnije potvrdilo kao potpuna dezinformacija jer je cijelo gradsko vijeće dalo zeleno svjetlo pokušaju ostvarenja navedenog projekta. Nedavno je gradonačelnik na društvenim mrežama podijelio jednu fotografiju budućih Termi. Drugi tjedan je naveo da projekt napreduje iz dana u dan i potkrijepio dokazom od čak pet fotografija vizualizacije. I zatim je uslijedila 3D vizualizacije na društvenim mrežama uz poruku da se uskoro kupamo u Termama Bjelovar. Vizualizacija je, jasno, dobro prošla na društvenim mrežama. Određenim lokalnim medijima je iz gradske blagajne isplaćeno više od 15 tisuća kuna da pišu promidžbene članke o projektu toplica gdje se čak već piše i o Europskom juniorskom prvenstvu u plivanju. No, činjenica je da će projekt Terme Bjelovar za nekoliko mjeseci tek biti spreman za prijavu na EU financiranje čiji krajnji ishod, naravno, još nitko ne zna. Dakle, uz višegodišnju snažnu promidžbu, projekt izgradnje još nije započet ili kako bi se ‘narodno’ reklo – prva lopata još nije zakopana.

Šetnica uz Bjelovacku – Za ovaj projekt nije, za sada, napravljena klasična vizualizacija već je gradska PR mašinerija podignula samo dron. Radi se o projektu zelene šetnice po nasipu Bjelovacke, od Slavonske ceste kod rotora, pokraj Lidla do Luga, dužinom dakle 2,3 km. Dakle, želi se dobiti šetnica s klupama, rasvjetom i pješačko – biciklističkom stazom. Projekt je najavljen u siječnju i vizualizacija uz pomoć drona uspješno je prihvaćena na društvenim mrežama. Činjenica je da se prvo moraju riješiti imovinsko – pravni odnosi, projektna dokumentacija te izmuljivanje rijeke kako bi se tek na jesen eventualno moglo početi s radovima. Dakle, snimke s dronom, i PR kampanja za šetnicu je odrađena, no radovi na izgradnji projekta nisu započeli ili kako bi se ‘narodno’ rekli – prva lopata još nije zakopana.

Da budemo realni do kraja, od vizualizacija kojih smo se nagledali putem gradske PR mašinerije, ono što se zaista radi je Dom kulture. Projekt koji nije građen iz temelja već se radi o renovaciji postojećeg i koji će biti otvoren i predstavljen nekoliko dana prije izbora s čime će Bjelovar dobiti novouređen, reprezentativan kulturni hram.
Projekti u Bjelovaru koji se rade iz temelja i koji su već u poodmakloj fazi izgradnje su nova zgrada Opće bolnice Bjelovar na kojoj je već podignuto četiri kata i uskoro se kreće postavljati fasada koju su građani sami mogli birati kao i nova Glazbena škola na kojoj se polako već nazire prvi kat.