Bjelovarske Vodne usluge definitivno su jedan od dobitnika u najnovijem krugu preustroja javnih isporučitelja tekućine koja život znači, a kojoj Hrvatska, srećom, obiluje. Bjelovarska tvrtka, naime, uskoro bi trebala preuzeti gotovo sve ostale isporučitelje vode na području Bjelovarsko-bilogorske županije, ali i dio isporučitelja u susjednoj Koprivničko-križevačkoj županiji. Konkretno, Vodne usluge, koje danas obuhvaćaju Bjelovar, Rovišće, Kapelu i Novu Raču temeljem novih propisa, odluka i zakona preuzet će obvezu isporuke vode i u preostalim gradovima i općinama Bjelovarsko-bilogorske županije (uz izuzetak Čazme) te Đurđevac i devet susjednih općina. I nije to politička pobjeda. U ovom slučaju to je ona puno važnija pobjeda, pobjeda struke i logike. Spajanje ovoga puta doista prati i službe i cjevovode, a ne kao što je bio slučaj u prijedlogu prethodne vladajuće garniture iz SDP-ove koalicije, da se vodovodi spajaju temeljem administrativnih granica jedinica lokalne samouprave.
Ukidaju se općinski vodovodi
Zahvaljujući spomenutom preustroju, u dogledno vrijeme trebala bi se okončati ustaljena hrvatska politička praksa da gotovo svaka općina, a o gradićima da ne govorimo, ima svoj vlastiti vodovod, direktora vodovoda, tajnicu, stručnog suradnika i majstore koji stvarno nešto i rade. Zločesta Europska Unija ucijenila nas je reformama vodovoda još za vrijeme pretpristupnih pregovora, ali državni vrh tek nedavno pokazao je istinsku volju da doista okrupni sve te silne javne isporučitelje vode svjestan da svaka, pa i najmanja reforma u Hrvatskoj izaziva snažne pobune.
S obzirom da je zakonom sada propisano da je preuzimanje/pripajanje obavezno, uzaludan je i svaki otpor gradića i općina koje žele zadržati svoju vodovodnu suverenost. Cilj planiranog preustroja, treba napomenuti, jačanje je javnih isporučitelja vodnih usluga radi bolje i učinkovitije provedbe investicija, posebice EU projekata te postizanje ravnomjernog razvoja cijele države u pogledu pokrivenosti i kvalitete sustava javne vodoopskrbe i javne odvodnje. Preustroj bi trebao omogućiti i da nakon provedbe izdašnih EU investicija cijena vode i dalje bude priuštiva kako građanima tako i poslovnim korisnicima.
– S obzirom da ne postoji alternativa okrupnjavanju, naš stav je da je potrebno žurno pristupiti pripremnim radnjama za uspješnu provedbu istih, u vrlo kratkom ostavljenom roku, ali na način da izazovemo najmanje moguće promjene u dosadašnjem načinu funkcioniranja javnih isporučitelja, kao i u načinu korištenja naših usluga od strane krajnjih korisnika – poručuje Ivan Ivančić, član Uprave Vodnih usluga. Ujedinjenje javnih isporučitelja vodnih usluga, smatra, moguće je provesti kroz objedinjavanje nužnog zakonskog minimuma zajedničkih funkcija poput računovodstva i financija, javne nabave, pravne i kadrovske služba i drugih uz istovremeno zadržavanje visokog stupnja autonomije postojećih većih javnih isporučitelja u gradovima na u dijelu njihovih operativnih funkcija poput održavanja sustava, izrade priključaka i slično.
– Sve ovo je naravno potrebno usuglasiti sa predstavnicima vlasnika ili udjelničarima u skupštinama JIVU – napominje Ivančić. (ik)