Na već mnogima poznatoj bjelovarskoj adresi, Mohorovičićevoj 59, proteklog četvrtka otkrivale su se vještine za kreativno rješavanje problema. To je upravo i bio motiv sudjelovanja polaznika interaktivne radionice održane u Inkubatoru ideja, istoimenog europskog projekta koji već duže vrijeme kao nositelj provodi Bjelovarski centar za razvoj civilnoga društva. Pod vodstvom psihologinje s dugogodišnjim iskustvom u psihologiji zajednice, Dunje Dunda iz ACT Grupe, ovoga puta okupljeni su kroz grupni način rada imali prilike savladati pristupe i alate koji će im pomoći unaprijediti kreativnost na individualnoj i organizacijskoj razini te vještine poticanja vlastite i inovativnosti drugih ljudi.
– Sudionici su bili izuzetno zainteresirani saznati na koji način razvijati kreativni proces. Kreativnost je potrebno vježbati i razvijati jer o razini kreativnosti ovisi mnogo faktora, s kakvim ljudima smo okruženi, u kakvom okruženju se krećemo i živimo, na koji način smo odgajani i slično. Obradili smo brojne načine, alate i tehnike za poticanje kreativnog razmišljanja poput Brainstorminga, Brainwrittinga, Delphi metodu, Mind Mapping, inovativni dijalog tehnika i slično. Kroz dijeljenje s drugim ljudima, kreativnost se može konstantno razvijati, no to ovisi i o vlastitom trudu i motivaciji – rekla je Dunja Dunda.
Kreativno razmišljanje i rješavanje problema vještine su koje svaki pojedinac može savladati i kako je rekla psihologinja Dunda vrlo ih je važno poticati.
– Inkubator ideja je odlična inicijativa i projekt, a današnja radionica je bila jako zanimljiva s odličnom temom. Sviđa mi se kako je koncipirana, a praktični dio sa zadacima je bio izuzetno koristan i zabavan. Uvijek treba tražiti nove načine za rješavanje problema s kojima se suočavamo na svakodnevnoj bazi i poboljšati se u tom području, bilo privatno ili poslovno. Vjerujem da će me metode koje sam čula na radionici potaknuti na djelovanje i da ću ih primjenjivati u praksi – zaključila je Antonija Mamić, sudionica predavanja.
Svi sudionici složili su se kako nas izazovi s kojima se svakodnevno susrećemo potiču da pronalazimo nove načine razmišljanja i savladavanja prepreka.
– Na radionici je bilo izuzetno zanimljivo, interaktivno i korisno. Sadržaj koji je bio prezentiran može se jednostavno implementirati u svakodnevno razmišljanje i ideje. S obzirom da sam se upustio u poduzetničke aktivnosti, došao sam na radionicu da saznam korisne informacije i naučim nešto novo što će mi koristiti. Stvaranje kontakata je također vrlo važno, posebice sa stručnjacima pa je i to jedan od razloga mog dolaska na ovu radionicu – rekao je Damir Oros, sudionik radionice.
S obzirom na velik interes sudionika za prezentiranu temu, psihologinja je otvorila mogućnost prisutnima da ju kontaktiraju i nakon radionice i tako dobiju priliku za odgovore na sva pitanja koja tijekom radionice nisu stigli postaviti, što je sve posebno obradovalo.